Fayans Tesviye Sistemi

İnşaat sektöründe kullanılmakta olan birçok farklı yapı malzemesi bulunmaktadır. Fayanslarda bunlardan bir tanesidir. Özellikle banyo ve mutfaklarda kullanılan fayanslar son zamanlarda dekoratif amacıyla da çok sık olarak kullanılmaya başlandı. Fayanslar bu kadar çok tercih edilince de fayans uygulamalarını kusursuz bir şekilde yapabilmek için ihtiyaç duyulan malzemelerin sayısı da artmaya başladı. Fayans tesviye sistemi de bunlardan bir tanesidir. Peki, fayans tesviye sistemi nedir ve ne işe yarar?

Fayans tesviye sistemi fayansları bir arada tutmak ve fayanslar arasındaki mesafelerin eşit kalmasını sağlamak için kullanılan ve fayans arasındaki boşluklara yerleştirilen plastik malzemelerdir. Bu malzemelerin boyutları üretilen türlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak boyutları ortalama 3 cm ile 10 cm arasında değişmektedir. Ancak boyutları nadirde olsa bu sınırların dışına çıkabilmektedir.

Fayans tesviye sistemi plastik malzemelerden üretilmektedir. Bunun nedeni ise fayanslar arasına yerleştirildiğinde zamanla fayans yükleri ile beraber arada sıkışmasıdır. Fayanslar kuruduktan sonra tesviyeler çıkartılacağı için eğer daha sert malzeme tercih edilirse tesviyelerin çıkartılması zor olacaktır. Bunun yanı sıra malzeme sert olursa fayanslara da zarar verebilir. Bu nedenle tesviyeler plastik malzemelerden tercih edilmektedir.

Fayans tesviye sistemi her ne kadar küçük ve önemsiz gibi dursa da aslında işlevi çok daha büyüktür. Fayans uygulamalarında eğer fayanslar kayacak olursa bu sadece tek bir fayansı değil tüm fayansları olumsuz etkileyecektir. Bu sadece kötü bir görünüme neden olmayacak aynı zamanda fayansların işlevini tam olarak yerine getirmesini de engelleyecektir. İşte bu nedenle önemsiz gibi görülen Fayans tesviye sistemiaslında sanıldığından çok büyük bir işlevi yerine getirmektedir. Ayrıca fayans tesviye sistemi plastik olduğu için kullanıldıktan sonra temizlenerek tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Bu da maliyetin azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca fayanslarda kullanılan tesviyeleri çıkartmak içinde özel penseler bulunmaktadır. Bu sayede bir mekanda kullanılan tüm tesviyeleri çıkartmak sadece birkaç dakikanızı almaktadır. Kısacası fayans tesviye sistemleri her ne kadar küçük ve işlevsiz olarak görünse de aslında çok büyük bir işlevi yerine getirmektedir ve fiyatları da oldukça uygundur.